Bayramda Nasıl Sağlıklı Beslenmeliyiz

Genel, Sağlık

24 Eylül 2015

ekledi.

Yorum Yaz

652 kez incelendi.

tatlı atıştırmalar

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen harika çeşit çeşit  şerbetli tatlılardan uzak durulması gereksede malesef duramıyoruz.  Türk toplumu nun örf ve adetleri gereği Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı’nda tatlılara yöneliyoruz . Bayram gelmeden Tatlılar yapılıyor yada alınıyor ama mutlaka her evde tatlı oluyor.

Oysa uzmanlar Öncelikle tatlı konusunda uyarıyor bizi.  Şerbetli tatlılardan mümkün olduğu kadar  uzak durun diyorlar. Özellikle Kurban Bayramı’nda et bayramı da olduğu için  protein tüketimimiz artıyor. O yüzden  sütlü tatlıları tercih etmemiz bizim için çok daha sağlıklı olacaktır deniyor.

Daha sağlıklı et tüketimi için ise pişirme esnasında ete  yağ katılmaması gerektiğini söylüyor uzmanlar.

Et tüketiminin yanında  Vitamin yönünden zengin olan salataları tüketirseniz en azından Demir emilimini artıracağı için, vücudunuz için çok daha sağlıklı olacaktır da denilebilir. Yine protein tüketimimiz arttığı için vücudun su ihtiyacı artıyor. O yüzden özellikle bayram döneminde su içmeyi  unutmayın. Bol bitki çayları tüketelim.

Etleri 1-2 gün dinlendirerek tüketmeliyiz vücudunuz için çok daha sağlıklı olacaktır bu şekilde.

Kavurmalara tereyağı yada  kuyruk yağı koymak  yerine, kendi suyuyla haşlama  yaparsak çok daha sağlıklı olacaktır diyor uzmanlar.

Çok yemekten midesi ağrıyanlar

Fazla yeme sonucunda oluşan hazımsızlık ve mide problemlerinin bitki çayları ile sonlanabileceğini söyleyen uzmanlar ,  her  misafirlikte bayram şekerlerinden  tüketmemek gerektiğini ,  günlük tüketebileceğiniz şekerlere  günde  3-4 tane şeker le sınırlandırma getirebilirsiniz.  Bunun yanında yine çay, kahve tüketimi yerine bitki çaylarına ağırlık verebilirsiniz. Özellikle mide problemi olanlarda Rezene çayı, Tarçın, Anason gibi bitki çayları karıştırılıp tüketilirse mide problemlerinde yine çok büyük bir rahatlama sağlayacağınızı söylemek mümkün olacaktır .

Bayram döneminde Fiziksel aktiviteyi aksatmazsak  çok daha sağlıklı olacağını vurgulayan uzmanlar ,  Bayram döneminde hamur işleri ve tatlı ya  biraz daha ağırlık verildiği için ister istemez kilo problemi yaşanıyor. Bu yüzden de fiziksel aktivitenizi artırmak bizim için çok daha sağlıklı olacaktır. Günde yarım saat yürümek, bayram  sürecinde  yeterli olacaktır . Yürüme temposuzu  günde 5 dakika hızlı 1 dakika yavaş şeklinde yaparsanız  daha iyi olacaktır. Ayrıca 20 dakikada bir  su içmeyi unutmayın  diyor uzmanlar.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz