Gece Altını Islatmak

Genel, Sağlık

22 Ekim 2013

ekledi.

5 yorum yazıldı

1574 kez incelendi.

Allahım altını ıslatmak ne kötü bir duygudur bir çocuk için.  Ben küçüklükten itabaren 13 yaşına kadar altını ıslatan birisiyim. Annem çok çekti malesef benden.  Çokta temiz bir kadındı. Gece altımı ıslatınca değiştirirdi. Sabaha karşı değişmesine rağmen. Yine uykuya dalınca sabaha yinee. Aman allahım ne kötü bir durum. Tabiki ellerinden gelen tüm cezaları bana uyguladılar ama bu kız niye gece işer diye sorgulamadılar. Yada onlara göre,  o dönemde bazı çocuklar işer bazı çocuklar kuru kalkarlardı.:) Bende gece yatağını ıslatanlardandım.

Annemler izine giderlerdi kimsede yatıramazlardı beni. Milletin yatağını batırmamak için. Babannem de kalsam altıma muşambalar serilir. Annanemde kalsam . Teyzemin çocukluktan işeyip kuruttukları yorganları altıma üstüme örterler. Pis kokulu yatmak zorunda kalırdım.   menstürasyon oldum ve  şükür kurtuldum. Çokkk sevindim . Kupkuru kalkmak ne büyük bir mutluluk. Suçluluk yok , dayak yok. Şimdiki kokuya hassasiyetimi , güzel koku merakımı o günleremi borçluyum acaba:).

Ben altımı ıslatıyorum diye annemden çok dayak yedim. Kadında daha çocukmuş beni doğurduğunda.  Ama bütün bu dayak ve gittiğim evlerdeki ikinci sınıf vatandaş muamele gördüğümden. Bir gün çocuğum olur da altına kaçırırsa asla dövmiyecem , kızmıyacam bile dedim. Öyle de oldu. Rahat rahat işedi. 🙂

Ben doktora götürdüm ilaçlar kullandık. Ama bişey farketmedi büyüyene kadar yatağa ıslattı. Oda benim gibi bazen gecede iki kez yaptı. Fiziksel bir rahatsızlık bulunmadı . Psikolojik olduğu söylendi.

Altını ıslatmak tıp dilinde Enuresis adı ile ifade edilir. Altını ıslatan çocukların genellikle ilgi ve sevgi eksikliği yaşayan çocuklar olduğu görülmüştür.  Normal şartlarda çocuklar, 2 yaşından itibaren tuvalet alışkanlığı edinmeye başlarlar ve 3-4 yaşlarına geldiğinde altını ıslatma sorunu kalmamış olur. Normal şartların dışında özellikle erkek çocuklarda belli yaşa gelinmesine rağmen altını ıslatma devam etmektedir. Altını ıslatmanın en önemli sebepleri psikolojik etkenler, korku, üzüntü, endişe ve kalıtsal sebeplerdir. 16 yaşındaki erkek çocuklarda yapılmış olan araştırma göstermiştir ki bu yaşta altını ıslatan çocukların bazılarının baba veya amcalarının, teyzelerinin yada halalarının  da aynı yaşlarda altını ıslatma sorunu vardır.

Kalıtsal sebeplerden kaynaklanan altını ıslatma vakalarının, ergenlikle birlikte yok olduğu bilinmektedir. Bunun dışında 4 yaş sonrası devam eden altını ıslatma sorunlarının altında böbrek ve idrar yolu hastalıkları yatabilir. Altını ıslatma probleminin teşhisi için, 3 ay içinde her hafta en az 2 defa altını ıslatma durumu söz konusu olması gerekir. Bunun yanında çocuğun ya da yetişkin bireyin sosyal hayatını engelleyecek düzeyde altını kaçırma durumu olduğunda sorunun tedavisi için uğraşılmalıdır. Böyle durumlarda nörolojik muayene fayda edeceği gibi, aynı zamanda kan şekeri seviyesi ve şeker hastalığı şüphesi de göz önüne alınmalıdır. Altını ıslatmanın altında yatan sebepler tespit edildikten sonra gerekli tedavi yöntemi ile kısa sürede tamamen yok edilebilecek bir durumdur.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. ferda dedi ki:

  :(lise yıllarına kadar altını ıslatan birisi olarak. Çocuklarım olduğunda onlara asla kızmadım . Lütfen çocuklarınıza bu yüzden kızmayın.

 2. naz dedi ki:

  Adet olana kadar gece altımı ıslattım. Çok zor bir şey. Psikolojisini mahfediyor çocuğun.

 3. ersin dedi ki:

  öyle kötü bir duygudurki. Kuru kalkmak için verilen çabalar sonuç yine ıslak sabahlar:((

 4. mine dedi ki:

  Merhabalar,
  Bende eski sidiklilerdendim.:==))) Hapı vardı benim zamanımda annem kısır olucam diye kullandırmamıştı. Zavallı kadın çekti benden liseye kadar .

 5. omer dedi ki:

  ah ne kötü bir dert ben bilirim:(((

Yorum Yaz