Helicobacter Pylori

Genel, Sağlık

03 Aralık 2013

ekledi.

Yorum Yaz

2015 kez incelendi.

Helico Pylori mikrobunu  üç sene önce , mide ağrısı , şişlik ve mide ağrısı şikayetiyle mecburen yaptırdığım endoskopi sonucu öğrendim. Ağır antibiyotiklerini kullandım. İlk sene yok ettik bakteriyi. Ama sürekli her sene endoskopi yaptırıp tekrardan tahlil yaptırıyorum.   Mide şikayetlerim tamamen geçmediği için.  Sürekli Mide koruyucusu içiyorum.  Ve mikrop yok ama gastrit var hala.

Annem çok aşırı zayıfladığı için şeker için gittiği doktor onun tüm tahlillerini istedi. Sonuçta çıkan CA 19  yüksek çıktı.  Hemen bizi tamamen taramaya almaya karar verdiler. Her türlü tahlili yapıldı.   CA 19  yüksek bide üstüne emarda mide duvarı kalınlığı görüldü.  Bizde bir telaş bende bir üzüntü. Belli etmiyorum ama . CA 19 Mide, barsak, pankreas kanserinde yükselirmiş.  Mide duvarı kalınlığının anlamı da midede bir timör bulgusu.  Hemen mideye endoskopi önerdiler hastaneyi bile beklemeden  yaptırdık. Çok şükür ki korkulan şeyler çıkmadı. Ama Helico Pylori bakterisi çıktı midede.    Bu bakterinin uzun süreli midede kalması kesinlikle tehlikeli.  Ağır antibiyotiklerle   Helico Pylori tedavi edildi.  Birdaha 3 ay sonra  endoskopi yaptırdık.  Yine parça alındı patolojiye gitti.  Zararı dokunmayacak oranda kaldığını söyledi.  Ama sık sık kontrol yaptıracağız mecburen .

Şunu söylemek istiyorum CA 19 Bir kanser belirteci .  Mide duvarı kalınlığıda timör anlamına geliyor.   Biz yaşadık bunlar yüksek çıkınca kötü bişey var anlamına gelmiyor. Başka tahlil ve tetkiklerle desteklenmesi  lazım ki kesin  teşhis konabilsin.  Bütün bunların  sebebi Helico Pylori Bakterisi çıktı. 

Helico Pylori Bakterisi:

Mide nin çeşitli alanlarına yerleşen bu bakteri.  Yerleştiği yerde kronik hastalığa neden olur.  Bu kronik hastalık sonucu duedenum ülseri, mide ülseri, mide kanseri gelişir.

Önceleri Campylobacter pylori olarak adlandırılmış . Bir çok araştırma sonucunda bu guruba girmediğine karar verilmiş 1989 yılında bu bakteriye Helicobakter denmiştir.  Öyle çok rastlanan bir mikropturki. Dünyadaki %50 kişede , H. pylori mevcuttur.

Bir çok kişede kronik H. pylori olmasına rağmen herhangi bir semptom göstermez. Benim anneminkide böyle . Mideyle ilgili bir şikayeti yok ama yapılan endoskopide H. pylori göründü.

Bazı kişilerde ise mide ve duodenal ülserler ve birçok ciddi probleme neden olan bir bakteridir.   Bende aynı dertten muzdaribim ve bende ağrı , yanma, ekşime hepsi var.  Dönem dönem ilaç kullanıyorumm geçiyor ama strese hiç gelmiyen bir şikayet hemen hortluyor stresli olunca.

H.Pylori  ile sık görülen şikayetler, ağrı , sızı midede, şişlik, çok az yemek yedikten sonra dahi doyma hissi , iştah eksikliği, bulantı, kusma, koyu renkli gayta’dır.   Bazende yorgunluk hissi ve düşük kan sayısına neden olabilir.

Helico Pylori nasıl bir bakteri;

Spiral yapıda, mikroaerofilik gram(-) bir bakteridir.  3 mikrometre uzunluğunda ve 0.5 mikrometre çapındadır. Oksijenle solunum yapar. Ama atmosferdeki oksijen oranı çok fazla gelir.  Bu yüzden daha düşük oranda oksijen bulunan ortamlarda üreyebilirler. Bu nedenle bu bakterilere az oksijenli ortamda yaşayabilen  bakteri ( mikroaerofilik) denir.

İntestinal bakteriler tarafından üretilen moleküler hidrojenin (H2) oksidasyonu yoluyla enerji üretmeye yarayan hidrojenaz enzimini ihtiva eder. Bu enzimin yanı sıra katalaz, oksidaz ve üreaz enzimlerine de sahiptir.    Üreaz  enzimi;  mide mukozasının iç kısmında mukus tabakasının içerisine yerleşen bu bakteriyi, üre’den oluşturduğu bazik bir ürün olan NH3 (amonyak) sayesinde mide asitinden kendini korur. Yoksa asit ortama dayanaksız,  çok narin bir bakteridir. Ayrıca biofilm oluşturma özelliği de vardır. Daha basit söylemek gerekirse, bu bakteri kendini bir sıvıyla örtüyor ve midenin zararlı asitli ortamından korunmuş oluyor.  Yani bu yüzdende yok edilmesi oldukça zor.  yada tekrarlıyor.

Helico . P teşhisini ancak endoskopi de alınan ufak bir parça ile , yada gaitadan helikobakter antijen testiyle , kan testiyle yada üre-nefes testi yoluyla teşhis edilir.  Ama hepsinde hata payı vardır.

Helico. P üst gastrointestinal hastalıklarının en sık sebebidir.  Bu enfeksiyonun  sonucu gastrit, peptik ülseri önleyerek , ilerdeki mide kanserine mani olmak.

Bakterinin keşfedilme tarihinden önce, sigara, alkol, kafein, ati, baharatlı yiyecekler ve stres ülserin temel nedenleri olarak kabul edilmekteydi.  Uygulanan tedaviler semptomları azaltmakla birlikte, etken olan enfeksiyon ortadan kaldırılmadığından kalıcı bir çözüm oluşturmaktan uzaktı.

Şimdilerde, Ülserin büyük bir kısım H. p ‘nin  sebep olduğunu artık biliyoruz.  Uygun antibiyotik kullanımıyla hastaların çoğu bu bakteriden kurtulmaktadır.  ülserin yeniden oluşma riski en aza indirmektedir.

Mide çeperinin direncini azaltarak mide asitlerinden etkilenmesini sağlayan bakteri ayrıca mide kanserine de yol açmaktadır. Midenin ph’ında bile yaşayabilen bir bakteri olduğundan tedavi için güçlü antibiyotikler kullanılmalıdır.

Dünyada hemen hemen yarı yarıya Helico . P. bakterisi taşıyan bu kadar kişi  varken. Bu güne hafife alınan ve gözden kaçan bir bakteridir.  Artık biliniyor ki Ülser , gastrit ve bazı mide rahatsızlıklarından ve ardından gelişen mide kanserine yol açmaktadır.  Çok inatçı bakteri tedavisi ağır antibiyotiklerle yapılmaktadır.

Helico . P’nin  sebep olduğu kronik mukozal inflamasyon ile uzun dönemde başka faktörlerle beraber mukozanın değişimine sebep olarak  mide kanseri gelişmesinde rolü olabilir. Ayrıca son zamanlarda gastroenteroloji dışında şeker hastalığı, koroner damar hatalığı, baş ağrısı,  Reynaud fenomeni ve safra taşı gibi durumlarda rolü olabileceğine ait yayınlar vardır.

Kesin korunmaya ,  geliştirilecek aşı ve aşı uygulamalarıyla kavuşacağız.

Bulaşmaması için neler yapılmalı:

helikobacterr helikobacter

Herkese sağlıklı günler dilerim.

 

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz