Himalaya Tuzlu Gece Lambası

Genel, Sağlık

13 Aralık 2015

ekledi.

Yorum Yaz

1256 kez incelendi.

Geçen ay komşularımızla aramızda yaptığımız paralı günden sonra yemek yediğimiz lokantanın yanında baharatçı vardı. Hep birlikte baharat alalım diye oraya girdik kalkarken. Orada gece lambası gibi bir ışık gördüm. Hep duyuyordum radyasyonu engelleyen tuz diye. Açıklamasını faydasını öğrenmek istedik ve tatmin olduk ve almaya karar verdim.

Oğlumun odasında bir bilgisayar bir televizyon ve wireless  var. Birde kendi cep telefonu , oda radyasyon imal yeri sanki. Hep huzursuzum bu yüzden çocuk sürekli yorgun olduğunu söylüyor uyusa da dinlenemiyordu. Ne kaybederim alıyım faydası olursa harika olur. Faydası olmazı düşünmek bile istemiyorum. İnanmak istiyorum faydasına bunun.

Bu lambayı en az 3 saat odada yanması gerektiğini söyledi satan kişi.

 Himalayan Miracle Markalı tuz lambasını aldım

Himalaya Tuzu,  ısı ile bir araya geldiğinde iyon yayan ve ortamı rahatlatan bir etki sahip olur.

Himalaya tuz lambaları farklı boyda ve çeşitleri ile her mekanda kullanmaya  uygundur. 

Hayat su ile tuzun biraraya gelişi ile başladı. Vücudumuzdaki bütün sıvılar tuzla karışık. (İdrarımız, kanımız, gözyaşımız ve terimiz) 

Vücudumuz su ve tuzun karışık olmasından ibarettir. Vücudumuzun %70 ‘su, kalanı tuzdur.

Hayat tuzlu suda başlar. Anne karnındaki bebek tuzlu suyun içinde büyür ve gelişir. Devam etmesi için de tuz ve suyun gereğince alınması gerekir. Yediğimiz herşey tüm katı besinler suyun içinde çözülmeden hücrelerin içine giremez. 
Su ve tuz ile dengelenen bir beden, kendini iyileştirme başarısını kullanır.

Bedenimizdeki hastalık olarak tanımladığımız hastalıklar, tuz ve suyun dengesinin bozulmasından kaynaklıdır. Rahatsızlık belirtisi hangi organdan geliyorsa orada tuz ve su dengesi bozulmuştur.

Ciğerlerimize aldığımız hava, su yoluyla hücreye gider ve tuz yoluyla içeri girer. Herhangi birinin eksikliği hastalıklara yol açar. Burada bahsettiğimiz tuz sanayide kullanılmak üzere rafine edilmiş NaCI dışında bütün mineralleri ayıklanmış, beyazlatılmış ve kimyasallar karıştırılmış akar hale gelmiş tuzdan bahsetmiyoruz.

Himalaya Miracle Tuz lambası

Himalaya Tuz Lambası Faydaları:

Tuzlamba, içerisinde bulunan ampül’ ün yanması ile ısınır. Isınan tuz, havaya (-) eksi iyon dağıtır. Eksi iyon, havanın vitaminleri olan moleküllerdir. 2-3 kilogramlık bir tuzlamba, yeterli ısıya ulaştığında 10m² lik bir mekanın havasını %300 oranında daha temiz hale getirir.

Tuzlambasının  yaydığı negatif (-) iyonlar, havadaki tozları, polenleri ve bakterileri temizler. Bunun yanı sıra alerjik rahatsızlıklara, astım hastalarına, bağışıklık sistemi zayıf olanlara, soğuk algınlığına,  migren sorununa, saman nezlesine, mevsimsel rahatsızlıklara ve horlama problemlerine de bire bir faydaları bulunmaktadır. Havadaki koku ve nemi azaltır, rahat bir uyku ortamı sağlar, sigaranın etkilerini azaltır ve ayrıca yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

Negatif İyon

Negatif iyonlar bizim soluduğumuz, kokusu ve tadı olmayan moleküllerdir. Yüksek konsantrasyonlarda doğada dağ, şelale, deniz kenarı ve ormanlarda bulunur. İnsanların kendilerini yenilenmiş hissetmelerine, daha enerjik olmalarına yol açar ve bu da stresi, depresyonu azaltır.

Bugün içinde yaşadığımız evler ve ofisler negatif iyonları içeriye alamıyor. Bilgisayarlar, florasan ışıklar havalandırma sistemlerinden gelen suni hava ve modern bina yapımında kullanılan malzemeler yoğun bir pozitif iyon üretimine yol açıyor. Pozitif iyonlar bizim kendimizi yorgun, depresif ve sinirli hissetmemize sebep olabilir.

Bilimsel araştırmalara göre negatif iyon içeren ortamlar saman nezlesi, astım, mevsimsel depresyon, yorgunluk ve baş ağrısı belirtilerini hafifletiyor. Ayrıca negatif iyon içeren ortamlarda hareket kabiliyeti artıyor, iş performansı yükseliyor, zihinsel fonksiyonlar düzeliyor ve hata oranları düşüyor.

Columbia Üniversitesi ve New York Eyalet Psikiyatri Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda yüksek yoğunlukta negatif iyon içeren ortamlar mevsimsel depresyon SAD, hastalığında antidepresan etkisi yapıyor.

Mevsimsel Depresyon yaşayan 25 kişi bir ay boyunca her sabah havaya negatif iyon yayan bir aletin önünde yarım saat oturmuş. Deneklerin yarısı alçak dozda negatif iyonlu bir ortamda, diğer yarısı ise yüksek dozda negatif iyonlu bir ortamda oturmuşlar. Yüksek düzeyde negatif iyon tedavisi görmek Prozac ve Zolof gibi ağır antidepresan almak kadar etkili oluyor ve ilaçların doğurduğu hiçbir yan etki olmuyor.

Negatif iyonlar solunum yollarına bağlı hastalıkları önlemede etkili.

İsviçre de bir tekstil üretim tesisinde yapılan araştırmada iki 60m² lik odaya negatif iyon makineleri yerleştirilmiş. Her odada 22 çalışan bulunuyormuş. Bir odada çalışma süresince negatif iyon makinesi açık konumda çalışır haldeyken diğer odadaki makine çalıştırılmamış. Ancak ikinci odadaki çalışanlar kendilerinin negatif iyonu arttırılmış bir odada olduklarına inanıyorlarmış. Altı ay süren bu araştırma sonunda negatif iyon makinesinin çalıştırıldığı odadaki çalışanlarda toplam 22 iş günü kaybı olmuş. Diğer odada ise toplamda 64 iş günü kaybı yaşanmış. Bir ay süren grip salgınında birinci grupta toplam 3 gün iş kaybı olurken, ikinci grupta toplam 40 gün iş kaybı yaşanmş. ( Stark, 1971).

Sigaranın etkileri negatif iyonla azalıyor.

Boğazımızda bulunan ve toksinlerin solunum yollarındaki hassas organlara geçmesine engel olan tüylerde sigara dumanının bıraktığı etkiyi yüksek dozda negatif iyon ile nötrilize edebiliyoruz. Bu tüyler ne kadar hızlı hareket ederlerse o kadar etkili oluyorlar. Ancak sigara dumanı bunları yavaşlatıyor ve bedenin kansere yol açan kirlerden korunmasına engel oluyor. Yapılan testlerin sonucunda yüksek düzeyde negatif iyon içeren hava bu tüylerin hareketini tekrardan normale dönüştürüyor. ( Soyka, 1991 )

Negatif iyonla pozitif bir enerji ve olumlu bir yaklaşım.

Ev içi ortamlarda yoğun bir şekilde bulunan pozitif iyonlar aşırı serotonin salgılanmasına yol açar. Seratonin bedenin zihinsel, duygusal ve fiziksel stres ile baş edebilmesini sağlayan bir nöroiletkendir. Aşırı üretildiğinde öncelikle hiperaktivite yaratır ki bu da anksiyeteye yol açar ve bazen depresyona da sebep olabilir. Negatif iyon tedavisinin aşırı seratonin salgılanmasını önlediği ve bazı vakalarda depresyonu hafiflettiği görülmüştür. ( Krueger, 1957 )

Negatif iyonlar bizim daha iyi bir uyku uyumamıza yardımcı olur.

1969 yılında Fransız bir araştırmacı seratoninin aşırı üretilmesinin uykusuzluğa ve kabuslara yol açtığını göstermiş. Uyku bozukluğu yaşayan bir grup insanda negatif iyon yaratan bir hava temizleme cihazını kullandırmanın daha rahat uyumalarını sağladığını görmüştür. ( Soyka, 1991 ).

Bilim adamları ve doktorların görüşleri;

  • Dr. Krueger : Günün birinde, bugün kapalı alanlardaki sıcaklık ve nemliği düzenlediğimiz gibi iyon seviyesinde düzenleme ihtiyacında olacağız
  • Dr.E.R. Holiday : Eksi iyonlar havanın vitaminleridir.
  • Dr. Komblueh : Eksi iyonlar çok acı çeken hastaları sakinleştirdi.
  • Dr. Roberth Me Gowan : Eksi iyonlar yanıkları daha çabuk kurutup, daha az yara iziyle kısa sürede iyileştirir.

Alıntıdır…

 

 

Etiketler:

Yorum Yaz