Kendinize Uygun Olan Bir Egzersiz Seçin

Genel, Sağlık

10 Aralık 2012

ekledi.

2 yorum yazıldı

1284 kez incelendi.

Herkesin vücut yapısı ayrı ayrı olduğundan, yapılan egzersizlerin de herkese göre değişmesi gerekir tabii… Fakat genel olarak şu noktalar göz önünde bulundurulmalıdır:

Her şeyden önce bütün vücudu (kolları, bacakları boynu) gerecek ve kuvvetlendirecek egzersizler seçilmelidir. Koşma veya yüzme gibi bütün vücudu hareket ettirecek egzersizler en iyileridir. Çünkü bu sporlarda adalelerin tümü kullanıldıklarından adalelerin gelişmesinde yardımcı olurlar.

Kendinizi iyi hissettirecek ve size zevk verecek egzersizler olmalıdır bunlar.

Bu egzersizler sizin yeteneklerinizi genişletecek şekilde olmalıdırlar.

Kendilerine evde uğraş arayanlar için de iyidir bu egzersizler çünkü boş oldukları zamanlarda yapabilirler bunları.

Evde Çalışma; Vücuda kuvvet ve esneklik kazandıracak bir çok egzersizler vardır. örneğin,

Bir şeyleri ittirme bacakları kaldırma, oturup kalkma gibi hareketler kuvvetlendirici egzersizlerdir.

Kol omuz ve gövde adalelerini kuvvetlendirmek istiyorsanız halter kaldırın.  Kaldırabileceğiniz kadar ağırlıkta bir şey kaldırmanız da karın ve bacak adalelerini kuvvetlendirdiği kadar kol adalelerini de kuvvetlendirir.

İp atlama;  çok güzel bir egzersizdir ve fazla yere de ihtiyacınız olmaz. Bunu da yaparken bir dakika hiç durmadan ip atlayın nefes almak için çok az ara verin ve yeniden başlayın. Dört beş kere tekrar edin bunu.

Rahat Koşma; Egzersizlerin en iyi şekildir.  Önce yavaş yavaş yürüyün ve giderek hızınızı ve mesafeyi fazlalaştırın. Önce yürüyün sonra koşun tekrar yürüyün. Dinçleştikçe yavaş ve rahat koşma süresini kısa süreli koşmayla değiştirin. Bu değişiklik kan dolaşımı için çok yararlıdır.

Koşmayı denemek için kendinizi kuvvetli hissetmiyorsanız kuvvetlenmeyi her gün yürümeyle deneyin. Gideceğiniz yere bir durak önce inip yürüyün ve asansör yerine merdiven çıkın. Canlı ve kuvvetli adımlarla basın bütün bacağınızı hareket ettirin yürürken.

Bisiklete Binmek; Özellikle bacaklar için çok güzel bir egzersizdir. Zamanınız varsa ve bulunduğunuzu yer de elverişliyse kısa mesafelere otobüs yerine bisikletle gitmeyi tercih edin.

Yüzmek; Çok güzel bir egzersizdir. Mümkün olduğu kadar fazla yüzmeye çalışın ve fazla kulaç atın. Vücudun bütün kasları hareket eder.

Dans; özellikle düzenli bir şekilde ve disiplinli olarak yapıldığı taktirde çok canlı bir egzersizdir. Ve dansın her çeşidi adaleleri kuvvetlendirip gerer. Size adale kontrolünü öğretir aynı zamanda dengeyi geliştirmede yardımcı olur.

Grupla Yapılan Sporlar; Düzenli bir şekilde yapılırsa son derece iyidir. Basketbol teniz, voleybol ve diğer top oyunları düzeni ve dayanma gücünü geliştirir aynı zamanda çeviklik sağlar.

Yoga; adalelerin kontrolunü sağlar ve esneklik kazandırır.  Öncelikle nefesin ayarlanmasıyla yoga insanı çok iyi bir şekilde dinlendirir.

Gerçi koşmada bütün vücut harekete geçtiğinden bu egzersiz bütün bir vücut sistemi ve bacak adaleleri için çok iyidir ama buna ilave olarak kollarınızı da kuvvetlendirmek için halter kaldırmak da isteyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra uzanmak da çok gereklidir. Kuvvetli adale kadar esnek adale de istersiniz herhalde. Eklemleri gerektikleri yöne hareket ettirmeyecek olursanız. Bunlar hareketsizlikten donarlar adeta. Bu nedenle ne yapmamız gerekiyorsa  bunu düzenli olarak yapmalısınız. Kısa ve sık sık tekrarlanan çalışmalar az ve uzun sürekli olanlardan çok daha iyidirler.

Yapacağımız egzersizleri günlük hayatımızın vazgeçilmezi yapmalıyız.  Yaşamımızda mutlak bize uyan herhangi bir egzersiz olmalıdır.

Sağlıklı günler herkese.

 

 

 

 

 

Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. mahmut dedi ki:

    teşekkürler.

  2. bircan dedi ki:

    öfff çok zor egzersiz yapmak.:(

Yorum Yaz