Lazer Epilasyon

Güzellik, Sağlık

02 Haziran 2013

ekledi.

Yorum Yaz

1599 kez incelendi.

Lazer Epilasyon, son zamanlarda tüm güzellik salonlarında neredeyse salonu ayakta tutabilecek kadar müşterisi dolayısıyla getirisi olan  bir uygulama. Bu yoğun uygulamaya devlet kısıtlama koydu ve bazı lazer cihazlarını güzellik salonlarında kullanılmasını yasakladı.

Ben bu süre zarfında lazer epilasyondan yananlar, ciltte lekeleri oluşanlar gibi şikayetleri çok duydum.  Kendimde 2 seans lazer epilasyon yaptırdım . Sarışın olduğumdan pek faydasını görmediğim için devam etmedim. Ama gerçekten çok büyük kolaylık.

Lazer epilasyon; lazer enerjisi ve lazer ışın demetlerinin kullanılarak kalıcı kıl köklerinin yok edilme işlemidir.

Lazer epilasyonu mutlaka bir klinikte  ve doktor kontrolünde yaptırmakta yarar var.  Başvurduğunuz klinik   sizin cilt ve kıl yapınızı değerlendirerek eğer lazer yapılabilir cildiniz var ise , size uygun lazer epilasyon cihaz ve lazer tipi belirliyecektir.  Bu sayede size en fayda sağlıyacak lazer cihazı önerilecektir.

Başarılı bir lazer epilasyon için uygun kıl ve cilt yapısına sahipseniz. En uygun cilt açık renk cilt ve koyu renk tüy.

Lazer epilasyonda başarılı olmanın ikinci şartı da doğru lazer tipinin seçilmesidir.  Araştırtığım kadarıyla, önerilen lazer türleri; diode ve alexandrite lazerlerdir.

Diode lazer epilasyon yöntemi dünyada iyi bilinen bir lazer sistemidir. Diode lazer çeşitleri 810 nm dalga boyundaki lazerdir. Diode lazer sistemleri birçok sistemden daha derine etki ettiğinden, derin yerleşimli kıl tiplerinde  etkili olur.  Bu özellikle sırt ve yüz bölgesi tüyleri için oldukça başarılı olan bir lazer türüdür.  Diode Lazer vücudun her bölgesinde kullanılan başarılı bir epilasyon sistemidir.  Kalıcıdır. Koyu cilt rengine sahip kimselere kullanıldığı gibi açık cilt rengine sahip kişilercede de kullanılan bir lazer türüdür.

Alexandrite Lazer epilasyon yöntemi en popüler yöntemlerden biridir. 755 nm dalga boyundadır.  Fakat önemli bir konu bu lazerin her vücut bölgesinde ve her cilt renginde uygun olmadığıdır. Sadece açık cilt rengine sahip kişilerce kullanılabilir.  Bu lazer türü ince tüylerin bulunduğu yüz, boyun , omuz ve kol gibi bölgelere uygulanmasını önermiyor uzmanlar. İnce tüylerde tetikleme ve artışa neden olabilmektedir.  Bu sayede de tüy artışı olmaktadır.  Kalın ve koyu tüylerde kalıcı etki göstermektedir.

Alexandrite lazer epilasyon yönteminin size uygun olup olmadığı klinikteki uzman doktor belirliyecektir.  Eğer size uygun olduğuna karar verilmişse. Hızlı ve etkili bir lazer sistemidir.

Üçüncü önemli etken ise, lazer epilasyon dozları  yüksek ve düşük olmamalı . Kişiye özel dozu bulmalı doktor.

Nd yağ Lazer epilasyon sistemleri kılcal damarların bulunduğu alana kadar inebildiği için yüzeysel kılcal varis tedavilerinde daha etkilidir. Epilasyona önermiyor  uzmanlar.

Lazer Epilasyon Öncesi;

Lazer epilasyon öncesi ilk kez yapılacaksa hiç bir şey yapmadan gitmek lazım ki, doktor bölgeyi olduğu haliyle görsün. Kararını o sayede versin.  Fakat daha sonraki seanlar da lazer epilasyon seansına gitmeden 3 yada 4 gün önce bölgedeki tüyleri kısaltmanız gerekir. Lazer için en uygun cilt tipi açık renk cilt tipi olduğu için. Bronzlaşmış cilde bile işlem yapılamaz. Bronz tiplerde epilasyon risklidir, yanıklara sepep olmaktadır.  Bazı ilaçlar kullanırken lazer epilasyon yaptırmak riskli olabilir.  Bu yüzden lazere başlamadan önce doktora kullanılan ilaçlar söylenmelidir.  Lazer epilasyona giderken ağda ve epilatör aleti kullanılmamalı. Tüyler kökten alınmamalıdır. Çünkü Lazer epilasyon kıl köklerine etki eden bir yöntemdir.

Lazeri yapan ve siz mutlaka gözlük kullanmalısınız.  Diyot lazerlerde test seansı uygulanır bir çok klinikte. Ciltteki reaksiyona bakılır bu sayede. Diyot lazerde bölgeye soğuk jel uygulanır. Alexandrite lazerlerde de  ise genelde hava soğutma sistemiyle cildin korunması sağlanır.

Yan etkileri  kızarıklık genellikle hemen geçer. Güneş yanığına benzer görünüm bazen birkaç gün kalabilir. Nemlendirme ve soğuk kompres  ile geçer.  Nadiren kabuklanma su toplanması olur. Doktora başvurmalı öyle olduğunda acilen.  Genellikle yan etkiler koyu renk cilt tiplerinde görülür.

Lazer epilasyon yapılmış kıllar sonraki günlerde yavaş yavaş dökülür. Bu dönemde kıllar yolunmamalıdır. Bu dönemde güneşten korunmakta çok önemlidir.

Bence mutlaka olmazsa olmazlarımızdan olmalıdır artık. Lazer epilasyon.  Fazla bedel ödemeden ve çok acı çekmeden sonsuza kadar kurtulacaksınız  tüylerinizden.

En güzel yanı sizi kıllarınızdan kurtarırken , çevresindeki dokuya deriye zarar vermeden bu işi çözümlemesidir.

Lazer epilasyon ortama 6 seans gibi bir sürede başarılı sonuca ulaşabilir.  Yinede bu sayı  az yada  çok kişinin kıl yapısı derisinin yapısıyla alakalıdır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz