Lazer Lipoplasti

Diyet, Sağlık

05 Ağustos 2013

ekledi.

Yorum Yaz

2130 kez incelendi.

Yağları aldırmada en son teknoloji Lazer Lipoplasti, vücuttaki bölgesel yağları azaltarak veya eksik olan bölgelerdekini artırarak orantılı bir beden kontürü oluşturmak amacıyla pek çok kişinin başvurduğu bir operasyondur. 70’li yıllardan bu ana gelişen yağ alma yöntemleri, en son lazer yardımıyla yapılan lipoplasti işlemine evrimleşmiştir.bayan vücut

Op. Dr. Ersun Hasipoğlu Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı  Lipoplasti ile ilgili şunları söylemiş.

Temel ilke (kesi ve dikiş olmadan, yanlızca aspire ederek yani emerek yağları almak) değişmemekle birlikte, lazer emilimi zor olan sert yağ dokularının alınabilmesi ve derinin daha iyi kontrakte olması (sıkılaşması) gibi iki önemli avantajı beraberinde getirmektedir.

öyle ki sırt , kol , bacak içleri, göğüs gibi beden bölgeleri lazer yardımıyla yapılan lipoplasti işleminden daha fazla yarar görmektedirler. Böylece söz konusu bölgelerdeki olası morluk ve ödemler  daha çabuk iyileşmekte, ağrı daha az olmakta ve böylece kişinin daha çabuk sosyal yaşamına geri dönebilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca işlemin – uygun – vakalarda – genel anesteziye ihtiyaç olmaksızın sedasyon destekli lokal anestezi ile yapılabilmesi hasta için ayrı bir güven ve cesaret nedeni olmaktadır.

Yağ dokusunun yüksek ısıda lazerle eritilerek alınması çevredeki diğer organlara (deri, damar, sinir vb) yönelik zararı minimuma indirmekte ve sonuçta emboli riski, deride his kaybı ve sarkma gibi komplikasyonlar da neredeyse hiç görülmemektedir.

Erkeklerdeki memelerde büyüme görünümünde kolayca düzelebilmektedir.

Lazer lipoplasti nin bir diğer yararı da sekonder dediğimiz, daha önce klasik yağ alma işlemi yapılmış kişilerde aynı işlerin tekrarlanması durumundaki avantajıdır. İlk başta yapılan klasik yöntemde genellikle emilimleri kolay olan yumuşak yağlar alınabilse de sert yağ dokuları kalabilmektedir. Böylesi bir durumda da , sert bağ dokuları içine gizlenmiş olan yağ dokularını eritebilmek için lazere ihtiyaç duyulmaktadır.

Lipoplastideki lazer cihazı nasıl çalışıyor diye sorulacak olursa, tek kelimeyle yanıt eriterek olacaktır. . Fiberoptik içinden geçen lazer enerjisi (tek dalga boyutlu ışık, örneğin 924nm yada 975 nm.) hedef organa yani yağ dokusuna verilir. Diğer bir hedef organ da deridir. Deri altına yayılan lazer enerjisi, buradaki (düzensiz bağ doku liflerinin rejenerasyonuyla) dalgalı görüntüyü de bir miktar azaltmaktadır.

Lazer Lipoplasti konusunda akla gelen bir başka soru da  lazer enerjisinin dışarıdan (deri yüzeyinden) mı yoksa içeriden (yağ dokusu içinden) mi uygulanması konusudur. Lazer, radyo dalgasının tersine deri yüzeyinden verilen bir enerji değildir. Fiberoptikk prob yağ dokunun içine girer ve karşısına çıkan dokuyu eriterek parçalar. söz konusu yağlar hemen derinin altında birikenlerdir. Daha derindekilere örneğin karın kaslarının arkasındakilere (batın içi yağlara) uygulanamaz.

Laser Lipoplasti, konusunda günümüz teknolojisinin ulaşacağı son nokta olmayacağı gibi teknolojik gelişmelere paralel gelişen beklentileri fazla büyütmemek de işlem sonrası hayal kırıklıklarımızı engelleyecektir.

 

 

 

 

 

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz