Zayıflamak Kolay Mı?

Diyet, Sağlık

15 Ağustos 2014

ekledi.

Yorum Yaz

3012 kez incelendi.

Zayıflamak kimine göre kolay , kimine göre imkansızdır.  Bana göre ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. İstikrar gerektirir en başta.

Kim istemez hiçbir zorluğa girmeden zarif ve güzel görünmeyi. Hepimiz bunun hayalini kurarız. Tüm tombiş yada balık etliler olarak. 🙂

Kolayca zayıflamak aslında düşündüğümüzden daha kolay, fakat uymanız gereken bazı kurallar var. Tabii bu kurallara ne kadar uyduğunuzu denetleyecek biri olmadığı için tüm yine bize  düşecek. Her ne kadar sizi sevenler yardımcı olmak istese bile, abur cubur yerken engellenmek can sıkıcı olabilir. En basiti annemin vitamin haplarını bile içmesini söylediğimde ani tepki alabiliyorum. Şekeri var ve şekerli şeyler yediğinde yememesi gerektiğini söyleyince yine kızıyor ve çok yemediğini söyleyip savunmaya geçiyor.

Yani kısaca ailemizin bize yemeği fazla kaçırdığımızda uyarması bile canımızı sıkabilir. Onlar için de zor bu yüzden bizi uyarmak. Zaten birçok kez sizi uyarmışlar ve sonucun değişmediğini görüp vazgeçmiş olabilirler. Benim şu aralar vazgeçtiğim gibi.  Bu hikayede kahramanlar farklı olsa da kilo problemi olanlarda durum benzer şekildedir.

Öncelikle bir ayda 20 kilo vereceksiniz diyene , böyle bir yalana asla inanmayın. Sizi hızlıca zayıflatma gibi saçma vaatlerle kandırmaya çalışan her kim olursa olsun uzak durun . Çünkü aşırı şekilde hızlı kilo vermek bünyenizi zayıf düşürür ve sağlığınız tehlikeye girer. Sonrasında hastalıklar sırasıyla ard arda gelir. Özellikle zayıf bünyelerin daha kolay hasta olduğu düşünülürse zayıflamak isterken tehlikeli hastalıklar sebebi ile zor günler geçirebilirsiniz. Benim ilk diyet denememde tek yönlü hızlı beslenme olduğundan B12 vitamin eksikliği yaşadım ve hala bu sorunum yıllar geçtiği halde devam etmekte. Zaman zaman dodeks iğnesi vurunmam gerekiyor.

Birinci ipucumuz,  çok hızlı zayıflamak her zaman yanında başka dertler getirir.

İkinci ipucumuz , bu hapı içerseniz hiç yorulmadan zayıflarsınız diyenlere asla inanmayın “Zayıflama hapı, zayıflama ilacı” adı altında satılan zehirli maddeler sebebi ile hayatını kaybeden birçok kişi olmuştur. Bu ve buna benzer haber hergün seyrediyoruz. Bu olayda asıl amaç problemi olan insanların sırtından hızlıca para kazanmaktır. Denize düşen yılana sarılır misali biz tombişler de  yeter ki zayıflayalım diye inanıyoruz. İştah kesici ve yağ eritici haplar aynı zamanda kişinin bünyesi zayıflatır.   Kısacası zayıflama Hapları ve ilaçlardan uzak duracağız.

Üçüncü  ipucu, internetten bulduğunuz diyetler bilinçsiz kişiler tarafından yazılmış yazılar olabilir . Gerçek bir diyetin içerisinde her türlü gıda maddesinden az miktarda bulunur. Tek  tip öneriler çok tehlikelidir. Sadece tek besin  yiyerek zayıflayın. Her gün bir bardak sirke için. Sadece lahana ile zayıflama diyeti.  Sadece karpuz yiyip incelin gibi gibi.  Doğru bir diyet içerisinde tüm besin grupları bulunur. Bu konuda bir diyetisyene para veremiyorsanız bile akılcı olmayan hiçbir yöntemi uygulamayın. her gün lahana yerseniz en sonunda iğrenirsiniz, belkide bu diyetlerle zayıflayan çok az kişi olmuştur ve diyeti bitirip normal yiyeceklere döndüğü anda aynı kiloyu almışlardır.

Mutlaka profesyonel bir diyetisyenden tüm kan tahlilleriniz yapıldıktan sonra diyet uygulayın. Kafanıza göre yada arkadaşınızın diyetini asla bir diyet uygulamayın.

wpid-şişman-karikatür.jpeg.jpeg

Etiketler: , ,

Yorum Yaz